Китай ще продължава да отваря икономиката за света и през 2025 г.
Китай е „решен“ да продължи да отваря икономиката си за света през 2025 г. Това заяви висш служител в областта на икономическото планиране в момент, когато Пекин се подготвя за потенциални сътресения в търговията, след като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп встъпи в длъжност.
Втората по големина икономика в света се затруднява да възстанови растежа си след пандемията от Ковид-19 и продължава да страда от дългова криза в ключовия жилищен сектор, хронично ниско потребление и висока младежка безработица, предаде АФП.
Перспективите може да се влошат още повече след стъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари. Непостоянният лидер на САЩ повиши митата върху китайския внос по време на мащабна търговска война през първия си мандат и обеща още такива мерки.
Но на 3 януари служители от висшия орган за планиране на Китай, Националната комисия за развитие и реформи, казаха, че „независимо как се променя външната среда, пълна с несигурност, решимостта на Китай и действията към отваряне за външния свят ще останат непроменени“.
„През новата година ние със сигурност ще предприемем нови мерки… постоянно да разширяваме системната отвореност и да продължим да изграждаме пазарна, правова и интернационализирана бизнес среда“, посочи заместник-директорът на комисията Джао Ченсин.
Той обясни, че Китай планира да насърчава по-големи чуждестранни инвестиции в „модерно производство, съвременни услуги, високи технологии, енергоспестяване и опазване на околната среда“.
Властите са категорични, че искат да преориентират икономиката към такива области на високотехнологични иновации, например в сектора на зелената енергия, и да изоставят двуцифрения растеж на всяка цена от миналото.
Инсталираният капацитет на вятърна и слънчева енергия в страната достигна общо 1,31 млрд. киловата. Това представлява 40,5% от общия капацитет за производство на електроенергия през миналата година – в сравнение с 36% през 2023 г., отбеляза Джао.
Някои данни обаче подсказват за по-дългосрочни предизвикателства пред икономиката, сред които основно е застаряването на населението.
През 2024 г. общият брой на доставчиците на детски услуги в страната достигна 100 000, а броят на заведенията за грижи за възрастни хора – 410 000.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/kitay-shte-prodalzhava-da-otva/